Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

"EZOGELİN YÖRESEL BEBEK ÇALIŞTAYI"

Gaziantep'te hüznün hikayesi olarak bilinen Ezo Gelin'in adının verildiği Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde ilki gerçekleşen "Ezo Gelin Yöresel Bebek Çalıştayı" sona erdi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğünün, Ezogelin Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde düzenlediği çalıştaya ayrıca, Şahinbey ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi başta olmak üzere tüm halk eğitim merkezleri katkıda bulunarak katılım sağladılar.

Çalıştaya İstanbul, Kocaeli, Ankara, Karaman, Antakya, İzmir, Giresun, Artvin ve Sivas'tan 17 sanatçı, Gaziantep'ten ise 3 sanatçı katıldı.

Çalıştayda müzenin bahçesi ve galerilerinde yapılan atölye çalışmalarında, kitre bebek, hamur bebek, seramik bebek, taş bebek, bez bebek yapımı bölgelere has yöresel kumaşlar ve malzemeler kullanılarak, işinin ustası sanatçılar tarafından yapılmış, yapım aşamaları da gelen lise öğrenci gruplarına, özellikle kız meslek lisesi, teknik liseleri, halk eğitim merkezi eğitmen ve kursiyerlerine ve yöresel bebek meraklılarına anlatıldı.