Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

" Şubat Tatilinde Kukla Yapıyoruz "

Çocuk dostu şehir Gaziantep’te, Büyükşehir, çocuklara yönelik etkinliklere bir yenisini daha ekledi. Sömestr tatilinin tadını çıkartan çocuklar, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’i bünyesinde hizmet veren Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde düzenlenen “Şubat Tatilinde Kukla Yapıyoruz” etkinliği ile hem eğlenceli vakit geçirdi hem de becerilerini geliştirme imkânları buldular.

Tarihi Bey mahallesinde bulunan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin Mutfak galerisinde, 02-06 Şubat 2016 tarihleri arasında 4-10 yaş grubu çocuklar için gerçekleşen kukla yapım atölyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel Tiyatro Kukla Sanatçısı Rıdvan Pars ve yardımcısı Okan Karacaören yönetiminde gerçekleşti. Burada kendi kuklalarını yapan çocuklar, hemen ardından sahne gösterisi ile geleneksel kukla tiyatrosunu tanıdı. Etkinlik sonrasında ise yaptıkları kuklaları kendilerine hediye edilen çocuklar, mutlu bir şekilde müzeden ayrıldı.

Geleneksel kukla sanatının gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla ücretsiz olarak gerçekleştirilen“Şubat Tatilinde Kukla Yapıyoruz” atölyesi yoğun ilgi gördü. Toplamda 500 çocuğun katıldığı atölyeler, 06 Şubat 2016 tarihine kadar günde üç seans halinde ve kukla tiyatrosu ile devam etti.